Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu
Whatsapp İletişim

Bilgi Köşemiz

06.05.2023 20:35

Çocuklarda İşeme Bozuklukları

Çocuklarda İşeme Bozuklukları

       Gece idrar kaçırma (enüresis / alta kaçırma) hakkında ayrıntılı bilgi web sitemizin diğer bir sekmesinde bulunabilir. Bu durum tek başına görülüyor olması rahatsız edici bir durum olmakla birlikte ciddi bir sağlık sorunu değildir.

       Gündüz idrar şikâyetleri olan, aniden idrara sıkışan, tuvalete gidene kadar kaçıran, ya da son dakikaya kadar idrar tutmaya çalışan, idrarını bekleten, beraberinde kabızlık gibi defekasyona (büyük tuvalete çıkma) ait sorunları olan çocuklar için daha detaylı ve ileri incelemeler (üroflowmetri, ürodinamik tetkikler) gerekli olabilir.

       Bu tip idrar sorunlarının devam etmesi, tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları ve mesane fonksiyon bozukluğu gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı çok ileri olgularda tablo böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

       Çocuklarda gündüz altını ıslatma ve işeme ile ilgili yaşanan problemler oldukça sık karşılaşılan bir durum olup okul çocuklarının %20 sinde görülebilir.

       En sık görülen işeme problemleri aniden gelen idrar hissi, tuvalete gidene kadar idrar kaçırma, idrar yapmayı bekletme, idrar tutma manevraları yapma gibi durumlardır. Bu tabloya AŞIRI AKTİF MESANE denmektedir.  Bazen bu tabloya kabızlık gibi bir durum eşlik edebilir.

       Çoğunlukla bu semptomlar, çocuklar büyürken mesanenin aynı oranda büyümemesi ve depolama fonksiyonlarındaki yetersizliğinden ve idrar torbasının bazı durumlarda uygunsuz kasılma işlemi yapmasından kaynaklanır.

       Bazı çocuklarda gündüz işeme problemleri gece ıslatma ile beraber görülebilir ve tedavi ile her ikisinin de düzelmesi mümkündür.

       Gündüz işeme problemleri geniş bir spektrumdaki birçok hastalığa bağlı olabilir. Basit tedbir ve tavsiyeler ile kolayca tedavi edilebilecek bazı hastalıklar olabileceği gibi, mesanenin ileri düzeyde fonksiyon bozuklukları ile birlikte görülen ve ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine yol açabilen işeme bozuklukları da görülebilir.

       Bunların ayrımı çocuk ürolojisi uzmanı yapılacak değerlendirme ve ürodinami gibi tetkiklerle sağlanabilir.