Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu
Whatsapp İletişim

Bilgi Köşemiz

02.05.2023 14:18

Nörojenik Mesane Disfonksiyonları

Nörojenik Mesane Disfonksiyonları

       Nörojenik mesane disfonksiyonu, mesaneyi çalıştıran sinirlere ait bir probleme bağlı olarak, mesanenin idrarı yeteri kadar depolayamaması ve/veya boşaltamaması anlamına gelir.

       Nörojen mesane olguların %90’nında sebep Spina Bifida’dır. Bu hastalık adının altında meningosel, meningomyelosel veya sakrum kemiği anomalileri ile seyreden ciddi patolojilere vardır.

       Bu hastalığın gebelikten üç ay önce alınmaya başlanacak Folik asit isimli bir vitamin ile %80 önlenmesi mümkündür.

       Gebeliğin 16. haftasında yapılacak bir Ultrason incelemesi ve AFP testi ile yüksek oranda hastalık teşhis edilebilmektedir. Bu dönemde aile isteğine göre gebelik sonlandırılabilir veya uygun şartlarda doğum yapılır.

       Bu çocuklar doğumdan sonra omuriliklerini ilgilendiren bu patolojisi için beyin cerrahi uzmanınca ivedilikle tamir edildikten sonra mutlaka çocuk ürolojisi ve çocuk nefrolojinin takibine girmelidir.

       Mesanenin çalışması için gerekli sinirsel iletimde omuriliğin bu hastalığı ciddi bir fonksiyon bozukluğuna neden olduğu için hastaların mesane fonksiyonları yakından takip edilmelidir.

       Mesanenin fonksiyonel yönden değerlendirilmesi ve takibi Ürodinamik çalışmalar ile yapılır.

       Hastaların hemen hepsinde idrar yapabilme ve mesanenin boşaltılması ile ilgili ciddi sorun olduğundan idrarın boşaltılması veya kalan idrarın alınması amacı ile sonda uygulamaları (TAK: Temiz Aralıklı Kateterizasyon) yapılır ve sürekli kasılmalar yapan mesaneye gevşemesi için ilaçlar verilir. 

       Bu hastalarda hemen her zaman büyük abdesti yapmak ile ilgili ciddi sorunlar mevcut olup, idrar probleminin yönetimine ek olarak bu olgularda gelişen ağır tip kabızlık ile de ciddi mücadele edilmelidir.

       Bu hastalar çocuk ürolojisinin sürekli takip hastalarıdır. Hiçbir zaman takip dışı kalmamalıdırlar. Bazı olgularda giderek artan mesane fonksiyon bozukluğu, mesane kapasitesinin aşırı küçülmesi ve üst sisteme (böbreklere ) olan idrar geri kaçmalarından dolayı mesane büyütme ameliyatları gerekebilir.

       Bu çocukların çoğunda TAK gereklidir ve TAK’ı kolaylaştırmak için göbeğe veya karın sağ alt yarısına alternatif kanallar (Mitrofanoff ameliyatı) yapılabilir.

       Bu tür mesane büyütme ameliyatları (MESANE OGMENTASYONU)  uzun zorlu ve komplikasyon oranları yüksek olan büyük ameliyatlardır. Gerek Şişli Etfal gerekse Cemil Taşçıoğlu Hastanelerinde bu ameliyatları başarı ile gerçekleştirdiğimiz onlarca hastamız oldu. Bu tür zor olguların ameliyatlarının birçok büyük hastanede yapılmaktan kaçınılmasından dolayı hasta mağduriyetleri olabilmektedir.